Bucatarie fara foc (raw vegan) mi-a schimbat viata

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Vitamina B12 (cobalamina sau cianocobalamina) este o vitamina ce se gaseste in organismele animale si prin urmare si in animalicul nostru corp. In conditii de sanatate, corpul nostru isi produce singur vitamina B12 de care are nevoie si un raw vegan-ist :-) nu are nevoie s-o suplimenteze. Yet, mierea (pe care o folosim in cantitati mari in raw) e o importanta sursa de B12; la fel si polenul si laptisorul de matca;

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

http://www.iveg.ro/alimentatia-vegetariana/articole-nutritie/1184-ce-ar-trebui-sa-stie-fiecare-vegan-despre-vitamina-b12.html

http://www.vegsoc.org/info/b12.html

legatura intre deficitul de b-uri si ce spunea cineva de aici , legat de starea unei peroane cu dieta vegan raw food-ista pe termen lung( eu zic ca pe undeva avea ceva deficit de anume vitamine de care nu prea stia); nu ma intelegeti gresit eu nu sunt impotriva acestei diete , doar ca e bine sa ne informam cat mai bine inainte

clar am sa fiu complet off topic , sper sa nu se supere nimeni

cand m-am decis sa fac o schimbare in stilul meu de viata (acum vreo 5 ani -- din pacate din cauza aparitiei unei boli destul de grave -care hm , dupa o detox f puternic a disparut ca prin minune ), am zis ok trebuie atentie la aliemtatie , dar si la restul produselor pe care le folosesc, caci atunci degeaba mananc sanatos daca pe corp pun parabeni si alte minunatii; asa am inceput sa caut produse organice , si pot sa spun ca dieta cat de cat corecta + produse bio(sampon - care poate ajunge si la 70-100ron , sapun (eu folosesc unul din lapte de capra --costa 21 ron, deodorizant este cel putin 50-60 ron ,e mic si se consuma mult mai repede pt ca esti nevoita sa te "improspatezi" de cel putin 3 ori pe timp de vara , crema de corp nu ceva sofisticat este 100-150 ron ), asta ca sa nu mai vorbesc de produsele cosmetice care au preturi mult mai serioase , m-au "convins" ca o familie normala , medie, cu 2 copii sa zicem (eu n-am spre nenorocul meu), in ro nu-si poate efectiv permite (sau poate f greu) sa duca nici daca vrea o viata sa zicem sanatoasa.

eu cred in moderatie , in mancat cu masura (daca s-ar aplica asta si la mine cand e vorba de dulce )si mai cred in educarea cumparatorului , care ar trebui sa inteleaga ca ridicarea nivelului de trai nu inseamna sa-mi cumpar in loc de 5 cefe de porc 10 , ci o bucata de somon care e mai scumpa dar mai sanatoasa, si in loc de porcaria aia de suc de la sticla sa-si faca in casa un fresh de fructe proaspete (asta pt ro zic)..si tot asa …atunci cred ca am fi mai sanatosi …macar asa imi place sa cred

m-am lungit ca o placinta ..scuze de off topic inca odata



Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deus


Vitamina B12 (cobalamina sau cianocobalamina) este o vitamina ce se gaseste in organismele animale si prin urmare si in animalicul nostru corp. In conditii de sanatate, corpul nostru isi produce singur vitamina B12 de care are nevoie si un raw vegan-ist :-) nu are nevoie s-o suplimenteze. Yet, mierea (pe care o folosim in cantitati mari in raw) e o importanta sursa de B12; la fel si polenul si laptisorul de matca;



s-ar putea sa ma insel (uneori informatiile se bat cap in cap cu privire la aceeasi chestie!) insa eu din ce-am citit si discutat cu persoane educate (doctor cu vechime multa) an dedus ca organismul uman NU produce B12, cel putin nu in cantitati suficiente, sau nu este absorbita corespunzator. Aici este un articol foarte edificator chiar pe un site de vegetarianism: http://www.vrg.org/nutrition/b12.htm (m-am uitat la "references" in josul articolului si par de incredere, nu e orice blog sau site de 3 lei)

Mierea este o sursa discutabila atunci cind esti vegan convins pentru ca provine de la alte ...creaturi, ca nu le pot zice animale....in plus cica in america si albinele sint abuzate in fel si chip de crescatori (tocmai citeam in cartea Aliciei Silverstone)



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Sunt putin off-topic, probabil, dar am citit asta intr-un post de mai sus:

Citat:
Vitamina B12 (cobalamina sau cianocobalamina) este o vitamina ce se gaseste in organismele animale si prin urmare si in animalicul nostru corp. In conditii de sanatate, corpul nostru isi produce singur vitamina B12 de care are nevoie si un raw vegan-ist :-) nu are nevoie s-o suplimenteze.


Eu stiam ca vitamina este o substanta necesara metabolismului, substanta pe care organismul nu o poate sintetiza sau o sintetizeaza in cantitati insuficiente. Daca e o substanta pe care organismul o poate sintetiza fara probleme, nu se numeste vitamina.

Definitia din wikipedia, de ex.: "A vitamin is an organic compound required as a nutrient in tiny amounts by an organism. In other words, an organic chemical compound (or related set of compounds) is called a vitamin when it cannot be synthesized in sufficient quantities by an organism, and must be obtained from the diet."

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

haha, si mie mi-a schimbat viata
in rau
si nici macar n0am tinut-o eu



Your heart is my piñata..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lux spune:

Waw ati scris ceva la topic.

Am sa incerc sa raspund la 2 dintre problemele importante ce au fost puse:

1. Vitamina B12---- Carenta de vitamina B12 se intalneste aprox in egala masura la carnivori cat si la vegetarieni.

Organele de animale sunt foarte bogata in b12, asa cum este ficatul. Insa pe langa acest b12, carnea este extrem de toxica, ficatul fiind cel ce le filtreaza. Deci efectiv nu se merita riscul!!

In al doilea rand, vitamina B12 este produsa de bacteriile din intestinul animalelor. Animalele nu produc B12, si nici omul.

Concluzia este : Carenta de B12 este data de o proasta functionare a sistemului digestiv si nu de incetarea consumarii produselor din carne!Atata timp cat exista acele bacterii folositoare in intestin, nimeni nu va avea probleme cu B12. Alimentele fermentate si spirulina contin B12.

In alta oridine de ideai, legat de combinarea alimentelor:

Aici este un subiect foarte stufos, si am sa scriu mai mult atunci cand voi avea timp, insa de retinut in linii mari :

- fructele si legumele proaspete si sucurile de fructe si legume se consuma cu minim 20 de min inainte de masa. Ideea cu " la desert un fruct" este gresita.

- pt o digestie optima combinati fructe din acelasi neam, de exemplu doar citrice, sau doar mere + pere, sau doar caise + piersica , sau doar pepene.

- castravetele si rosia sunt considerate fructe si merg impreuna

- dupa suc urmeaza mereu carbohidratii

- dupa carbohidrati urmeaza proteinele

- niciodata nu combinati carbohidratii cu proteinele , este o combinatie criminala

- niciodata nu combinati glucidele cu carbohidratii ( aka prajituri de casa --- adica blat cu zahar)--- combinatie letala

- mancati doar leguminoase la o masa, nu le combinati, de exemplu fasolea, soia, etc

Asta asa ce mi-am adus aminte in linii foarte mari, pt ca subiectul este f vast.

Din toate studiile mele de pana acum, nu am gasit nici o greseala in modul de preparare raw a produselor vegane.

Cineva zicea ca la bolnavii de cancer se cer mancaruri gatitite. Fals!! Niciodata nu dai mancare procesata unui bolnav de cancer, decat daca vrei sa il omori :). La fel cum nu se dau proteine si glucide in cancer. Cancerul se hraneste cu glucoza si proteine, si grasimi saturate. Nu stiu ce medic a emis astfel de ineptie, insa daca a emis-o un medic este foarte grav, de fapt ce sa ne miram, la cati bolnavi vedem in spitale... :)






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

eu o astept pe Lux sa ma lamureasca cum e cu B12...am vazut ca e informata, poate detine si cheia asta.

stiu ca restul de B-uri se poate lua dintr-o dieta vegetariana/ vegana atenta si complexa dar B12 nu...Deci?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

eu nu ma stresez cu vit B12, folosesc de ani de zile drojdie de bere de la Plafar

devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

la mine nu merge...imi da niste infectii cu candida de nu ma vad...:-((

e vorba totusi de discutia in principiu...curentul asta vegan este si nu este ok, mi se pare o extrema dar sincera sa fiu nici eu nu stiu cum e mai bine...sint de acord ca produsele animale nu sint grozave dar nici pastile nu iau sau sa ma stresez in fiecare zi daca mi-am luat portia de polen sau ce-o mai fi ca sa evit carentele de B12, o vitamina vitala...nu mai spun ca una lume e alergica la polen...

ajungi la nebuni! vorba unui coleg: "your world revolves around food" ...ce sa fac! daca de aici vine viata si sanatatea...

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulix spune:

Ma intreb daca pe vremea bunicilor nostrii se auzise de vegan, de vegetarieni...? Sunt de acord cu voi ca excesele nu fac bine si ca e ok sa consuman cat mai natural cu putinta, dar oare daca ne privam de la cele mai multe alimente ce mai consumam? Adica trebuie sa mancam urzici fierte toata viatza ca sa traim 100 de ani? Eu mai nou sunt de parere ca cel mai bine este sa consumi din toate cate putin si atunci te vei simti cel mai bine.

Mergi la inceput