Bucatarie fara foc (raw vegan) mi-a schimbat viata

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Allure si Iulix, cel mai important lucru este sa va ascultati propriul corp:-) eu de exemplu nu pot si nu vreau sa fiu 100% raw fiindca imi permit cateva mici placeri: cafeaua, un pahar bun de vin, o bere sau oua.
dar daca mananc oua nu insemna ca trebuie sa mananc orice misca pe planeta:-)

cate putin din toate Iulix inseamna cateodata mult din cate vad eu in jurul meu. Acuma 100 de ani se manca f simplu, neprocesat atata si fara chimicale. Acuma totul este sintetic, plin de chimicale si mult prea mult. Portiile au crescut de cateva ori...
Cine vrea si cine poate are de castigat dintr-un stil de viata cat mai simplu/sanatos. Nu trebuie sa facem o obsesie sau sa aruncam cu rosii in cineva care mananca ce pofteste. Fiecare face ceea ce crede ca-i mai bine pt el/ea.

(apropo B12 se gaseste mult si in spanacul crud pe care si eu si cei cu o alimentatie raw il consuma in sucurile verzi- dar din nou cine are probleme trebuie sa fie atent fiindca acidul oxalic este destul de ridicat in spanac)


devii ceea ce practici
www.de-azi.ro
http://oscarfriends.wordpress.com/

"Daca abatoarele ar avea pereti de sticla, am fi cu totii vegetarieni." Linda si Paul McCartney

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Vit. B12 se gaseste exclusiv in alimentele de origine animala.


Si ceva de pe wiki:
While lacto-ovo vegetarians usually get enough B12 through consuming dairy products, vegans will lack B12 unless they consume multivitamin supplements or B12-fortified foods. Examples of fortified foods include fortified breakfast cereals, fortified soy products, fortified energy bars, and fortified nutritional yeast. According to the UK Vegan Society, the present consensus is that any B12 present in plant foods is likely to be unavailable to humans because B12 analogues can compete with B12 and inhibit metabolism.[28][29]

Claimed sources of B12 that have been shown to be inadequate or unreliable through direct studies[30] of vegans include laver (a seaweed), barley grass, and human gut bacteria.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulix
...oare daca ne privam de la cele mai multe alimente ce mai consumam? Adica trebuie sa mancam urzici fierte toata viatza ca sa traim 100 de ani? ...


prin inlaturarea alimentelor de origine animala (carne, lactate si oua) ramine o multitudine de alte alimente...de ce ni se pare ca sintem blocati cu un meniu saracacios??
eu din contra, vad in jurul meu oameni care in fiecare zi maninca aceeasi chestie: orez cu carne si eventual 3 frunze de salata/ spanac. Ce boring!!!
Pai se compara cu salatele mele super-duper? Ce combinatii delicioase de toate vegetalele, grine, nuci proaspete, sprouts pline de enzime, fructe mustind de antioxidanti...! toate culorile curcubeului se regasesc in castroanele mele de salate, le maninci din ochi!!
Cere doar imaginatie si un pic de timp in bucatarie dar poate fi fun... Incercati!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nikole spune:

Lux, in masura timpului disponibil, si al bunavointei, crezi ca ne-ai putea impartasi cateva idei de meniu la copii?
Kevin are 3 ani, el mananca rar ou, de obicei ii dau de prepelita, insa lapte si iaurt, branza , chiar ii dau des, zilnic...

multumesc

Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


SA-L AJUTAM PE ANGELO

www.tlig.org/ro/ro3pryrs.html" target="_blank">CELE TREI RUGACIUNI


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lux

... vitamina B12 este produsa de bacteriile din intestinul animalelor. Animalele nu produc B12, si nici omul.

Concluzia este : Carenta de B12 este data de o proasta functionare a sistemului digestiv si nu de incetarea consumarii produselor din carne! Atata timp cat exista acele bacterii folositoare in intestin, nimeni nu va avea probleme cu B12.



eu sint mai grea de cap...nu inteleg: deci corpul uman nu sintetizeaza B12, bun...dar daca digestia e ok, bacteriile alea bune fabrica B12 pina la urma sau cum? ca se bat afirmatiile cap in cap...ori n-am inteles eu ideea.

sint total de acord cu teoria de food combining, e testata pe pielea mea.

Nikole, nu stiu daca ai citit primul ei mesaj, spune clar ca aceste alimente nu sint bune (carne, lactate, oua) deci nu se recomanda din motivele detaliate deja. Citeste la pagina 4
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:



chiar daca ar fi asa teoria, nu stiu daca cineva pe lumea asta mai are un sistem digestiv sanatos si capabil sa-si produca, respectiv absoarba singur aceasta vitamina...cred ca nici 0.1% din populatie; toti sintem putrezi pe dinauntru

cantitatea de B12 din spirulina si alimentele fermentate e pusa sub semnul intrebarii de unele studii ca fiind insuficienta/ inadecvata

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Allure, uite aici:

Neither plants nor animals are independently capable of constructing Vitamin B12.[4] Only bacteria have the enzymes required for its synthesis. The total synthesis of B12 was reported by Robert Burns Woodward[5] and Albert Eschenmoser in 1972,[6][7] and remains one of the classic feats of organic synthesis. Species from the following genera are known to synthesize B12: Aerobacter, Agrobacterium, Alcaligenes, Azotobacter, Bacillus, Clostridium, Corynebacterium, Flavobacterium, Micromonospora, Mycobacterium, Nocardia, Propionibacterium, Protaminobacter, Proteus, Pseudomonas, Rhizobium, Salmonella, Serratia, Streptomyces, Streptococcus and Xanthomonas.

Industrial production of B12 is through fermentation of selected microorganisms. Streptomyces griseus, a bacterium once thought to be a yeast, was the commercial source of vitamin B12 for many years.[9][10] The species Pseudomonas denitrificans and Propionibacterium shermanii are more commonly used today.[11] These are frequently grown under special conditions to enhance yield, and at least one company, Rhône-Poulenc of France, at one point used genetically engineered versions of one or both of these species. It is not clear whether Sanofi-Aventis, the company which the pharmaceutical division of Rhône-Poulenc merged into, has continued the use of genetically modified organisms.



la multe animale se sintetizeaza in urma ingerarii de fecae care contin bacteriile respective.


In fine, ideea este ca cei care sunt ovo-lacto-vegetarieni isi iau B12-le din oua si lapte, iar cei care sunt vegetarieni trebuie sa ia suplimente intrucat rezerva de vit. ajunge 4 ani dupa intreruperea aportului alimentar.

***Fur is for petting**
http://www.flickr.com/photos/greecky/?saved=1

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

lux , eu spuneam de mancare fiarta nu de mancare gatita (no way asa ceva) in cazul unor boli grave ; nu sunt medic , dar imi pare totusi logic sa ajuti organismul prin fierbere usoara

ce stiu eu despre carenta de b-urie ..
se prea poate azi sa nu ai ,dar peste o perioada totusi sa apara ( ca nu suntem masini sa functionam perfect fara erori) , ceea ce te duce in punctul de care discutam , de a ajuta cumva organismul.. pastile?.. doar alimentatie?

ideea de moderatie , in cazul meu , imi pare cea mai potrivita




Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein




MTHFR C677T genotip heterozigot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Allure spune:

Xio multzam. Si eu tot asa stiam dar nu mi-a fost clar ce a vrut sa spuna Lux cu organismul sanatos care nu are nevoie de aport din exterior cind sistemul digestiv e ok...Cu chestiile astea am invatat sa fiu deschisa la orice idee noua, ca medicina isi mai schimba si ea principiile de la an la an cu noile descoperiri...mai stii? poate nu fusesem eu pe faza la descoperirea asta...

In fine. Lasind B12 la o parte, ca in principiu m-am lamurit, as fi curioasa de niste retete pe sistemul "food combining" de la Lux, daca are timp si binevoieste sa imparta cu noi.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

"The best exercise for abs is running... Away from the kitchen." Chalene Johnson

True health is a journey not a destination, a process not an event, a habit not a diet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Iulix, pe vremea bunicilor nu se manca atata carne, cum se mananca acum. Imi amintesc ca si atunci cand eram eu copil si eram la bunici, aveam mancaruri de legume si carne sambata sau duminica, era sarbatoooare. Acum mancam carne in fiecare zi...

Ioana, Rebeca (16.05.2004), Sara (17.04.2009) si 8+
Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca
http://community.webshots.com/user/Berecutza
http://community.webshots.com/user/bebeca2004
http://community.webshots.com/user/bebebeca



Mergi la inceput