Cancer la colon-mai exista vreo sansa?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

Sincera sa fiu, eu nu pot sa cred in minuni atunci cand boala este in ultima faza si sunt atacate organele vitale (ficat, plamani)! Mai ales cand e vorba de oameni pana-n 60 de ani! Cand ai dureri cumplite de intestine, esti constipat si simti ca nu poti manca nimic e cumplit sa te hranesti cu grau incoltit, fulgi de ovaz, seminte si altele asemenea...Sa vezi un om nespus de drag tie chinuindu-se, cred ca faci orice numai ca sa-i opresti suferinta si durerea! Iar el, la randul lui, va face acelasi lucru: orice numai sa nu-l mai doara! E relativ usor de vorbit din afara despre tratamente exclusiviste, dar e cumplit atunci cand esti chiar implicat!
In plus de asta, gena cancerului este ereditara - lucru afirmat si confirmat de mai multi medici -, depinde doar de sistemul imunitar si de cat de propice este "terenul" pentru dezvoltarea bolii. Bunicul meu a murit acum 22 de ani in aceleasi conditii in care a murit si tata acum 2 ani jumate....Iar tata era, in primul rand, cardiac: 3 infarcturi in 6 saptamani! Si da, inima i-a rezistat, a vrut sa traiasca!!! numai ca ficatul i-a fost decimat...

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

bunicul meu a fost diagnosticat acum 4 ani ca avand cancer de colon,l-ai operat, a facut o singura sedinta de citostatice,dar nu le-a suportat,fiinca i-au declansat tromboza si pe piciorul sanatos(avand deja pe un picior pb, fiind operat).Dar uite a avut noroc si asa cum spun fetele organismul mai batran rezista mai bine(desi e o ciudatenie, ca ca cel tanar nu are mai multe putere de a lupta cu boala),iat bunicul a ajuns la varsta de 83 de ani,l-am dus anul acesta la inca un set de analize si este totul ok.

Multa sanatate celor care trec prin astfel de situatii.

"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

2+1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamironiuc spune:

Draga mate,
tatal sotului meu a fost operat anul trecut de cancer la colon, de 4 ori...este o poveste lunga si trista cu un medic incompetent care o data ce a vazut plicul in buzunar cu o suma mai mult decat consistenta pe care poate nu stia sa o inumere, nici macar nu a scos tumora!! Cu o doctorita care l-a salvat de la moarte si la reoperat si totusi se sfarseste tragic...ii este rau, are metastaze, dureri si este slabit. Chemioterapia este o sansa dar pot sa iti spun sincer sa nu iti faci prea multe iluzii...
Sotul meu a cumparat un tratament naturist de la Stelian Fulga, ii fac reclama pe zece mii de posturi. Nu am crezut in el insa are efecte..nu mai vomita, mananca cat de cat dar are si zile grele... In afara de acest tratament pe care ti-l dau ei in functie de boala si este avizat de M. Sanatatii, am cumparat capsule cu Omega 3, ulei din somon, care ajuta la blocarea evolutiei bolii.
Multa sanatate

ANCA

ANCA si EMA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

quote:
Originally posted by olguttza

Sincera sa fiu, eu nu pot sa cred in minuni atunci cand boala este in ultima faza si sunt atacate organele vitale (ficat, plamani)! Mai ales cand e vorba de oameni pana-n 60 de ani! Cand ai dureri cumplite de intestine, esti constipat si simti ca nu poti manca nimic e cumplit sa te hranesti cu grau incoltit, fulgi de ovaz, seminte si altele asemenea...Sa vezi un om nespus de drag tie chinuindu-se, cred ca faci orice numai ca sa-i opresti suferinta si durerea! Iar el, la randul lui, va face acelasi lucru: orice numai sa nu-l mai doara! E relativ usor de vorbit din afara despre tratamente exclusiviste, dar e cumplit atunci cand esti chiar implicat!
In plus de asta, gena cancerului este ereditara - lucru afirmat si confirmat de mai multi medici -, depinde doar de sistemul imunitar si de cat de propice este "terenul" pentru dezvoltarea bolii. Bunicul meu a murit acum 22 de ani in aceleasi conditii in care a murit si tata acum 2 ani jumate....Iar tata era, in primul rand, cardiac: 3 infarcturi in 6 saptamani! Si da, inima i-a rezistat, a vrut sa traiasca!!! numai ca ficatul i-a fost decimat...

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.





Olguttza, iarta-mi interventia.
Dar din ce ai spus tu inteleg ca mai bine il bagi in chimioterapie (unde il chinuie cumplit) sau ii dai morfina, decat sa il lasi sa incerce un trat naturist.
Te-ai intrebat DE CE oamanii bolnavii de cancer, accepta sa treaca prin chimio , prin operatii si alte proceduri medicale oribile???
Pt ca ....vor sa traiasca , isi spun ca se merita chinul daca peste 3,4 luni vor fi ''bine''.Numai ca acel ''bine'' nu mai vine niciodata (in f multe cazuri) si dr-ii continua sa ii minta si sa le dea sperante atunci cand nu mai exista nici una :(
Daca as intoarce timpul inapoi l-as chinui eu cu mana mea pe tatal meu sa faca trat naturist , sa tina regimul. DA , m-as duce acasa cu primul avion si legat l-as tine si i-as baga pe gat toate sucurile si ceaiurile , dar ...nu mai exista aceasta sansa.
Dupa 4 zile de trat naturist, el a spus ca nu mai poate, ca e f greu si ca vrea sa faca chimio.
Dupa chimio regreta ca nu a facut trat naturist si ar fi vrut sa dea timpul inapoi, insa era prea tarziu.
Greseala mea in toate astea este ca am crezut ca tatal meu va mai avea timp, ca poate face alt trat dupa chimio,insa timpul nu a fost ingaduitor cu el, iar deja organismul lui era distrus de medicamente, sist lui imunitar era la pamant.

Tendinta de a face un trat naturist ar tb sa existe inauntru fiintei nostre, sa intelegem ca doar natura ne poate ajuta, dar ....pe hartia unde e scris trat naturist nu isi pune parafa nici un dr oncolog, nici unul nu cere spaga sa ti-l dea si in consecinta il consideram fara valoare..pt ca il obtinem usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olguttza spune:

quote:
Originally posted by CryssUK
Olguttza, iarta-mi interventia.
Dar din ce ai spus tu inteleg ca mai bine il bagi in chimioterapie (unde il chinuie cumplit) sau ii dai morfina, decat sa il lasi sa incerce un trat naturist.
Te-ai intrebat DE CE oamanii bolnavii de cancer, accepta sa treaca prin chimio , prin operatii si alte proceduri medicale oribile???
Pt ca ....vor sa traiasca , isi spun ca se merita chinul daca peste 3,4 luni vor fi ''bine''.Numai ca acel ''bine'' nu mai vine niciodata (in f multe cazuri) si dr-ii continua sa ii minta si sa le dea sperante atunci cand nu mai exista nici una :(
Daca as intoarce timpul inapoi l-as chinui eu cu mana mea pe tatal meu sa faca trat naturist , sa tina regimul. DA , m-as duce acasa cu primul avion si legat l-as tine si i-as baga pe gat toate sucurile si ceaiurile , dar ...nu mai exista aceasta sansa.
Dupa 4 zile de trat naturist, el a spus ca nu mai poate, ca e f greu si ca vrea sa faca chimio.
Dupa chimio regreta ca nu a facut trat naturist si ar fi vrut sa dea timpul inapoi, insa era prea tarziu.
Greseala mea in toate astea este ca am crezut ca tatal meu va mai avea timp, ca poate face alt trat dupa chimio,insa timpul nu a fost ingaduitor cu el, iar deja organismul lui era distrus de medicamente, sist lui imunitar era la pamant.
Tendinta de a face un trat naturist ar tb sa existe inauntru fiintei nostre, sa intelegem ca doar natura ne poate ajuta, dar ....pe hartia unde e scris trat naturist nu isi pune parafa nici un dr oncolog, nici unul nu cere spaga sa ti-l dea si in consecinta il consideram fara valoare..pt ca il obtinem usor.


Nu! Am spus ca tata, de exemplu, a incercat (si noi, impreuna cu el) sa faca orice, incepand de la tratament naturist pana la chimioterapie (inclusiv Fulga, Forever Living si altele, toate extrem de scumpe si deloc usor de obtinut - inclusiv tot soiu de plante care nu se gasesc chiar pe toate drumurile) si nu a rezolvat nimic! Cred ca s-a inteles, gresit de altfel, cum ca eu as fi impotriva acestui tip de tratament! Atata vreme cat esti dispus sa treci prin orice pentru a trai totul e ok! Voiam doar sa spun ca, in cazurile in care boala e in ultima faza si organele vitale sunt atacate, mai ales la cei pana-n 60 de ani, nu se mai poate face nimic! si tatal meu nu e singurul caz; tatal nasei mele a fost diagnosticat, in noiembrie 2001 cu cancer la plamani, stadiul 4, iar in martie 2002 s-a stins, desi tinuse NUMAI tratament naturist! avea 45 de ani...

Daca ar fi sa am doua vieti, as trai o singura data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nematics spune:

si mama mea a murit de cancer dupa ani de chinuri si doua operatii majore (ultima: implant de ureter); a murit in chinuri groaznice, durerile au fost insuportabile mai mult de un an de zile - nici acum nu stiu cu certitudine daca a ucis-o cancerul sau tratamentul sau - la a doua operatie s-au ingrozit doctorii cind au vazut efectele 'benefice' ale iradierii dupa prima operatie, la organele sanatoase din jur...

plus alte detalii groaznice de la anumite medicamente - si nici macar nu a facut chimioterapie

" Cita luciditate, atita drama - Camil Petrescu"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CryssUK spune:

Ok, am inteles acum Olguttza.Scuze!
Intr-adevar, atunci cand e deja in metastaze sansele sunt f aproape de zero, dar se poate incerca cu un regim gen Ernst Gunter.
De exemplu eu nu cred ca te poti vindeca doar tinand un regim fara carne, grasimi, zaharuri si consumand sucuri de legume si ceaiuri date de X.
Ori tii regim strict,aproape post negru, ori mai bine mananci ce iti vrea sufletul!
Si tata nu manca carne (decat odata pe luna), nu punea gura pe grasimi de nici un fel,nu manca dulciuri si consuma 1l sucuri proaspete de legume.
Regimul nu e o joaca si atata timp cat nu renunti la alimentele preparate termic, rezult nu vor veni niciodata.
Un regim "asa si asa", NU e totuna cu un regim strict!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

fetelor, eu va citesc si ma bucur ca impartasiti aici din experientele celor din jurul vostru...
sunt de acord ca trebuie tratamente naturiste dar asa cum a explicat foarte bine Cryssuk, in ultimul mesaj, ori tii cum trebuie ori mai bine nu tii...

intrebarea mea, se refera la Radu, nu stiu daca ati intrat aici:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=70956

cum poate un copil de 3 ani si 5 luni sa tina tratament naturist, daca din senin, i-au descoperit limfom malign non-hodgkin si metastaze pe ficat si rinichi??
e bine ca l-au bagat pe citostatice?
medicul i-a spus sa nu ii de-a nici un produs Forever Young Aloe Vera sau alte ceaiuri deocamdata), poate intre chimioterapii???
ce ziceti?
e vreo sansa?


Fetita mea Diana-Maria, nascuta pe 24.10.2001

http://www.babiesonline.com/babies/f/fatamea

Paginuta personala DC:
http://www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danielac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

ce am citit aici ma ingrozeste dar totusi imi da putere,sa sper ca tatal meu se va face bine.am scris pe prima pagina cazul tatalui meu,ce nu am scris ca abia azi am aflat este ca celula canceroasa ia atacat deja plamanii si are METASTAZE sant disperata nu stu ce sa fac el nici nu stie de metastaze ,fumeaza si fumeaza foarte mult ii este foarte rau, si inghite mancarea foarte greu.ce este de facut?cum as putea sa-l ajut?imi este groaza sa ma gandesc ca intr-o zi tatal meu nu va mai fisufar enorm,sa ne rugam ca dumnezeu va face o minnune sa supravietuiasca.DOAMNE AJUTA!

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Eu stiu ca metastazele la plaman sunt foarte agresive, si din pacate nu prea stiu de rezultate pozitive ...

Mama a murit acum 4 ani, de un cancer la colon, operat la Fundeni. Simptome au existat, dar le-a ignorat, le-a pus pe seama hemoroizilor si problemelor cu constipatia. Pana cand a observat o scurgere vaginala ciudata, iar la controlul ginecologic i s-a spus ca e ceva in neregula. Cancerul de la colon atinsese si uterul, lucru care s-a vazut la operatie. Singurul lucru care ar fi putut da de banuit a fost faptul ca slabise foarte mult in cateva luni, dar de frica nu s-a dus mai repede la control ... De cand a avut primele simptome si pana la operatie au trecut cateva luni bune. Si acum ne reprosam ca nu ne-am tinut mai mult de capul ei, sa se duca mai repede la control, poate ar mai fi trait si azi ...

La operatie i-au extirpat partea afectata de colon, i-au facut histerectomie totala si au observat metastazele pe ficat si plamani. Practic nu mai era nimic de facut si s-a chinuit din noiembrie pana in martie anul urmator. A facut ceva raze, dar chimio nu a putut sa faca, era prea slabita. A urmat si un tratament naturist, in care a baut tot felul de sucuri de fructe si legume, crude, dar s-a chinuit degeaba ...

E greu sa iei o decizie in cazurile astea ...

Boghi

http://community.webshots.com/user/bogdanai

Mergi la inceput