Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (51)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana73 spune:

am reusit sa activez si pm ul......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Sugubina iti doresc multa sanatate, mai bine stai acolo sub supraveghere, e mai bine si pt tine si pt fetite. Felicitari pt greutate, abia astept si eu sa vad cat au mai crescut ai mei :).

Din fericire am scapat de hemoroizi, acum ma tratez cu antibiotice si ovule pt o infectie la secretia din col. sper sa fie bine :)

va pup si va multumesc tuturor de sfaturi,

elena+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ginger00 spune:

Ciao fetelor!eu nu prea mai intru pe forum pentru ca suntem foaaarte ocupati.De cand mergem la gradi (din 15 septembrie) am facut2 episoade de infectie : o bronsita si un streptococ in gatutz ,deci mai mult pe-acasa .Vestea buna e ca le place tare mult la gradi ,mai ales ca i-au acceptat in aceeasi grupa , si sunt tare necajiti ca trebuie sa stea acasa.pediatra mi-a prescris o cura de Bronchomunal , e un stimulat de imunitate ,se face o cura de 10 zile pe luna timp de 3 luni dar trebuie sa fie sanatosi cand o fac deci mai asteptam...
Dragaica- nu te necaji ca intr-adevar e o operatie usoara.Esti intr-un stat evoluat din punct de vedere medical deci stai linistita.Si eu multumesc celui de Sus ca nu am nascut in Romania pentru ca un puiut a fost operat la 2 ore de la nastere (cu anestezie totala ) si i-a fost rezectat o bucatica de intestin...avea 2 kilograme si nascut prematur...in Romanica unu avea sanse.Deci ,curaj mami,nu te speria.
va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

OANA, ai mail. Mai scrie 6-7 mesaje ca sa se vada postarile tale in timp real!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

ariadna, merci mult pentru raspuns! ii transmit prietenei mele.

dragaica, recuperare rapida puiului!

sugubina, sanatate multa, imi pare rau sa aud astfel de vesti. Doamne ajuta sa fie totul bine pana la capat! ai grija de tine si de Pufice.

ginger, sanatate multa puilor! ce bine ca le place la gradi!

oana, ma bucur ca nu ai luat inca o decizie. asta inseamna ca-ti pasa si ca e posibil sa nu faci avort, ceea ce iti doresc din toata inima, oricat de greu ar fi... multa putere si intelepciune!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Cu foarte mare intarziere, urez si eu un calduros Bun venit pe lume! Anitei si lui Eric...

Mariadan, sa te refaci repede si sa-ti intri cat mai usor in "rol"!

In privinta ajutorului, eu ma descurc singura cu fetele, iar sotul lucreaza 12ore/zi, 6 zile/saptamana- pe santier in afara orasului. Nu avem pe nimeni in oras, nici parinti, nici alte rude, nici prieteni, deci absolut nimeni la care sa pot apela in caz de nevoie... Si tocmai NEVOIA m-a facut sa ma descurc absolut fara nicio problema... Am cochetat si eu cu ideea unei femei care sa ma ajute - la mancare si curatenie, ca fetele nu le-as fi lasat pe mana altcuiva si eu sa stau sa ma uit, dar am renuntat gandindu-ma ca decat sa stau mereu cu ochii pe ea si sa nu-mi convina ce face, iar apoi sa mai fac eu o data in urma ei.. mai bine singura. Nu exista reteta despre cum sa faci cand plang, sau cand se intampla altceva... mergi pe instinct si, cel mai important, nu claca! Nu te enerva, nu te lasa cuprinsa de nervi sau disperare! Eu cred ca asta e cheia succesului. LA mine a functionat.

Daca totusi iti permiti financiar si nu te deranjeaza, cineva care sa se ocupe de treburile casei in locul tau ti-ar fi de ajutor...

Revin, mai am 10 pagini de citit...



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

salutari,

In privinta ajutorului eu am alternat perioadele. Initial,pana pe la aprox 5 luni ale mucosilor am avut mereu,cu putine exceptii, mama sau soacra,iar in prima luna a avut sotul o parte de concediu neefectuat + zile libere ca urmarea cursului(fictiv) de puericultura.
Apoi am ramas singura cu ei si m-am descurcat,ce mi s-a parut cel mai greu a fost iesitul din casa la plimbare :imbracat,pus in scoici, montat carut in fata blocului,etc.
Cam de la 9 luni a inceput sa devina din ce in ce mai solicitant sa stau singura toata ziua cu ei (pana seara la 19-20 cand venea sotul). Au inceput sa busileze la greu+fire,prize,plante,etc si Dragos si sa se ridice..pe absolut orice ii iesea in cale,chiar pe sor'sa, asa ca tot timpul trebuia sa fiu cu ei,nu mai mergea sa supraveghez de la distanta. In consecinta,iar le-am bagat in circuit pe mama/soacra.
Se ocupa mai mult cu partea funny,adica cu plimbatul lor,dar au primit ca bonus si calcatul rufelor.Restul,mancare pt noi si ei, spalat rufe,curatenie,aprovizionare le fac eu.
Te poti descurca si singura,dar daca poti aduce pe cineva,e ok. Eu am nimerit perioada asta cand sunt activi si curiosi si exploreaza tot sa fie toamna, si,dupa 2 zile de ploi cand nu ies afara...sa vezi plictiseala si nervi,asa ca imi prinde bine sa mai fie cineva care sa se mai ocupe de amuzarea lor si cu care sa se joace

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Ce mai faceti?

Noi suntem bine, stam in pat si abia asteptam urmatoarea ecografie, lunea viitoare.

Sper ca sunteti bine toate si bebeii vostri!

Va pup,

elena+31

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreiutasg spune:

Fetelor am niste dureri abdominale usoare, exact ca durerile menstruale care nu sunt f persistente, dureaza cam ~10 min. in reprize de 5ori/zi. Deasemenea, am inceput sa am si niste dureri jos , uneori mai puternice, alteori mai suportabile, insa nu dureaza decat 1 min. si apar in functie de pozitia in care stau. Daca stau sezut sunt mai puternice si dese.
Precizez ca nu am scurgeri vaginale f abundente sau Doamne fereste sangerari

Voi ati avut sau aveti astfel de probleme?

+ 32

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Citat:
citat din mesajul lui andreiutasg

Fetelor am niste dureri abdominale usoare, exact ca durerile menstruale care nu sunt f persistente, dureaza cam ~10 min. in reprize de 5ori/zi. Deasemenea, am inceput sa am si niste dureri jos , uneori mai puternice, alteori mai suportabile, insa nu dureaza decat 1 min. si apar in functie de pozitia in care stau. Daca stau sezut sunt mai puternice si dese.
Precizez ca nu am scurgeri vaginale f abundente sau Doamne fereste sangerari

Voi ati avut sau aveti astfel de probleme?

+ 32

MOTTO: Nu pot schimba directia vantului dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeauna la destinatie[/i]




Andreiuta, din ceea ce tu descrii, as spune ca sunt contractii Braxton-Hicks (contractii ”false”, ce devin tot mai puternice catre finalul sarcinii si care sunt repetitii ale contractiilor propriu-zise, pregatind organismul pentru travaliu si ajutand totodata la dilatarea colului)... dar atata vreme cat nu ai si alte simptome (dureri de spate puternice, dureri pelviene permanente etc.), nu cred sa fie periculoase...

Ai grija de tine, nu fa efort, odihneste-te cât poti la orizontala... si pasteaza-ti calmul! Mai ai putin! Ceea ce simti se poate sa fie un fel de ”tic-tac!” pentru apropierea momentului nasterii...

Durerile pelviene pe care le simti, daca spui ca difera in fuctie de pozitia in care stai, sunt foarte normale si se datoreaza presiunii pe care bebelusele o exercita asupra pelvisului.



Sa fii mama e cea mai frumoasa meserie din lume!

Carla, mamica fericita a mazarichilor Natalia-Emilia si Sofia-Maria (25 martie 2010).

Blogul mazarichilor

Mergi la inceput