Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Am reusit sa citesc si eu pe-aici cam pe diagonala asa. Incerc sa-mi revin si eu ... iarasi am acumulat, oboseala, nesomn, stress, emotii si nu mi-a fost bine .

Pana la urma am dat de bucluc cu varicela la Cosmin. Este... intr-un mare fel pe fata, corp, cap..tot.tot... nu gasesc cuvantul potrivit sa definesc cate bube are... una peste alta frateeee..grameeezi. bietul de el.. imi vine sa plang de mila lui. Nu vrea sa stea sa-l dau cu nimic.Defapt ii trebuie ceva gen.. baie de mixtura.
I-am dat si Peritol chipurile sa se mai linisteasca din scarpinat, sa doarma si aiba pofta de mancare. Pe naiba... la el a fost efect invers. Nesomn, agitat si mancare ioc.

Eu am fost pana la urma la manastire marti seara ca m-am gandit ca miercuri la inmormantare va fi mai mare nebunia. Dupa ce am fost acolo si m-am rascolit maxim, m-am bocit cu suspine cum nu cred ca am plans nici la bunicii mei... in fine.. m-am descarcat si m-am consumat si in final am ajuns acasa. In noaptea aia Cosmin s-a umplut maxim de bube si nu a dormit decat 4 ore asa ca m-a zapacit maxim. A doua zi am fost atat de chiauna.. m-am mai dus si cu mama la cimitir la taica-miu sa facem curat iar seara am simtit cum mi se scurge sangele din vene... si simteam ca lesin. Apoi m-a cuprins o panica maxima, nod in gat, stare de voma... Ce sa mai m-am dus la culcare urgent era doar 19:30. Simteam cum ametesc stand in pat... pana la urma cu chiu cu vai am reusit sa ma linistesc si sa adorm. Ieri m-am simtit moale ca o carpa. Azi mi-a fost mai binisor. Mi-e groaza ca trebuie sa ma pregatesc de curatenia generala si pregatirile pt masa de Paste. Nu stiu cum o sa ma organizez.. da' trebuie sa fiu atenta la aspectul cu odihna ca vad ca nu-i de bine ce mi se intampla in ultima vreme. Ce naiba sa fac?

MIRA - imi pare rau de bunica ta! Stiu ce inseamna sa intorci un om din drumul sau..."cel de a pleca". Am patit-o si noi cu bunica. Am refuzat sa o ducem la terapie intensiva in caz ca era necesar... si am lasat-o sa-si revina daca mai poate, singura. Si a putut... si-a mai trait apoi 1 an si 5 luni dar a fost un chin si pt ea si pt noi. Acum... cum ai zis si tu..cum o vrea Dumnezeu numai sa-i fie ei bine.
Vacanta placuta si recuperare rapida si eficienta lui H.
Am vazut pozele cu perdele/gradi/flori... superbe.

BEE - esti mortala! Toate ti se intampla tie...si tu ai un stil foarte haios de a ne prezenta totul desi in realitate nu=i chiar asa funny. Cu Radu ...ce sa zic... no coment, nah. Sanatate lui Tavi.

MONI - floricelele alea stiu ca miros.. poate le trecuse parfumul mai.Eu am narcise albe.La mine e o explozie de flori ..de la o zi la alta ca sa nu zic de dimineata pana seara.
Am reusit sa plantez seminte de morcov, patrunjel, marar,cimbru, rozmarin. Am mutat niste busuioc din ghiveci si niste chives tot asa il aveam in ghiveci si le-am pus direct in pamant. Mai am niste soiuri de busuioc da' cica sa le pun in jardiniere si sa le transplantez la sf. lui mai. Fasolea cica se pune dupa Sf. Gheorghe.
Si mie imi place IULIA. Da' si Teodora.

INGRID - sanatate Dianei si spor la smotruiala tie! Adevarul e ca acum am ramas fara duhovnic... prietenii pe care i-am dus la el ma intreaba pe mine ce ne facem ..unde mai gasim noi pe cineva asa ca el?
Nu vreau sa ma mai gandesc la asta o perioada... mi-e ciuda pe mine ca nu mai fusesem de multa vreme la el. Mi-e ciuda ca nu am fost "suficient de egoista" sa stau mai mult pe capul lui. Era un om de la care aveai ce sa inveti. Stiam ca e bolnav si nu vroiam sa-l deranjez desi imi spunea mereu sa-l sun seara dupa 21:00 ca atunci era liber. Din pacate... e prea tarziu...

DENISA - spor la treburi la cabana! Distractie placuta si poate prinzi si ceva relaxare..

Criss- ti-a revenit cheful?

Gata..piua ca m-am intins cat placinta ..



LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

ANA - Sarbatori fericite si tie! Sa petreci asa cum iti doresti alaturi de frumoasa Clara.
Foarte nasoala alergia la ou a Clarei. Mare atentie trebuie sa aveti cu totii in permanenta. Uff...

MONI - am zis ca am citit pe diagonala.Mie mi s-a declansat alergia la polen pe la 30 ani..dupa ce l-am nascut pe Nicolas.Eu banuiesc ca si pe fond de imunitate scazuta..ceea ce e evident ca si la tine este acum. Pe de alta parte..cum ziceai si tu in copilarie ma umplema de bube (urticarie) cand mergeam la tara si o dadeam pe lapte de vaca/schimbam apa si-alte d-astea.

Cat despre "meteo-sensibilitate".. eu as zice ca e mai mult de-atat..cu riscul sa fiu paranoica da' eu ma tot gandesc la faza cu inversarea polilor... ma gandesc ca poate se intampla totusi ceva in univers de ma simt ciudat uneori..hodoronc -tronc. Niste stari/sentimente/fractiuni de momente in care simt ceva aiurea.. ba ca-mi fuge pamantul de sub picioare, ba ca am ca un magnet deasupra capului care imi trage.."ceva" .
Nah.. acu' aveti de cine sa radeti.

hai pe curand!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

ANAMARIA te mai vede omu' Imi pare rau de Clara,asta mai lipsea chiar la ou sa aiba alergie Si alergie la ibuprofen ... aoleu!
LILI hai ca io clar m-am distrat cu inversarea polilor .Apai in mod sigur polii aia or fi fost azi "hopa-mitica pica-n c.r si se ridica" ca m-am simtit ca un caine batut! Nici sa ma apuc de hartoagele astea n-am fost in stare Si numa' bine acum spre seara conform prognozei s-au ciocnit niste nori si ploua.Si ploua ... si ploua Numa' bine pentru gradina Deci e clar ca de-asta m-am simtit asa aiurea si fara vlaga.
Acum serios io zic sa lasi naibii curatenia aia si masa de Paste- adica sa faci doar strictul necesar.Pe cat posibil ia o pauza,profita de cat dorm/se joaca singuri copiii,ia o carte si citeste ceva amuzant de exemplu.Sau stai si zaci doar cu rotile-n sus Eu cred ca pe langa meteosensibilitate la fronturi atmosferice,clar se suprapune si astenia de primavara.Poate se suprapun si polii aia,ce stiu eu ... dar pana una alta,primele doua-s verificate
La astea adauga emotiile,stresul si neodihna si atunci cum ai vrea sa te simti,ca noua?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraklucker spune:

Offf, Lili, imi pare rau de sotul tau. Lasa-l cu mancarea, eu am slabit 3 kg in 2 zile. nu am putut manca nimic. Isi va reveni. Fenialerg tablete, Claritine nu ai incercat?.

eu nu mai zic nimic. Bee cred ca-l trimit pe al meu om sa se i-a de mana cu Radu
Maine dimineata plecam.............sper!!!!!

V-am pupat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Mira..sper ca ati ajuns cu bine. Distractie placuta.
Cosmin e copilul cel mic nu sotu'. Sotu' a trecut repede peste varicela.. avea vaccinul facut ca si-a bagat seru' imediat ce i-au iesit bubele lui Nicolas. Asa ca el a scapat usor in schimb copilu' din cauza virusului luat de la toti gramada...a facut o forma cat frate-su, tacxu si verisoara-sa la un loc.
Slava Domnului acum e mai bine.. cojile se usuca. El nu mai este agitat, nici febra nu a mai facut iar astazi a mancat si el mai binisor.
Cat despre alergie... Claritine si Flonidan nu m-au ajutat niciodata. Doar Aerius e mai bun. Acum ma simt bine... la mine nebunia e vara de la polenul de balarii..e de jale atunci. Da' m-am gandit.. ma mut la mare si la munte in iulie si august. Eee... visez frumos, no?

MONI - sa-i ia naiba de poli sau ce-o fi ca eu astazi iarasi m-am simtit la un moment dat ca in picaj. Eu banuiesc ca e de la cafea... Desi am tensiunea mica. Da' in schimb am observat ca daca iau 100ml de licoare magica d-aia "prescrisa de mamaia de la mine de-aici".. (ou cu miere si vin) bai nenee.. imi trece. Acu' sa nu credeti ca-s vreo alcoolica..am zis ca nu beau DELOC da' pe bune ca-mi face bine "licoarea". Nah...acu' inca un motiv sa radeti. Cred ca trebuie sa ma caut si pe la psiho...ca eu cred ca am luat-o razna naibii de tot.. motive ar fi multe da'...acu' asta e... macar bine ca recunosc.

Noi azi am dat zor prin gradina cu una...alta... Prin casa ca de-obicei..curatenia saptamanala , mancare, spalat.. noroc cu mama.
Asteptam sa le treaca bubosilor varicela sa mai socializam si noi ca eu cred ca d-asta am luat-o si mai razna decat eram.

CRISTINO daca tot ati facut varicela nu dadeati si voi pe la noi... cu o vizita?
Noi nu avem sarbatoriti maine... era bunica-mea Dumnezeu sa o ierte si sotu' lu' verisoara-mea...da' nu-l mai avem nici pe-ala decat a plecat la amanta.
Da' eu stiu ca maine ma vor suna cativa.. cica "Lili" vine ba de la Crin(in engl) pt unii , ba de la Liliac ..pentru altii..cel putin eu sub forma asta am primit felicitari in anii anteriori.
Eu le-am explicat mereu ca ma cheama si Elena si ca ma serbez atunci decat sa dau tot felul de interpretari numelui de Liliana.

Acestea fiind spuse... va doresc tuturor sa petreceti cu placere maine daca aveti in familie flori.

Toate cele bune tuturor!




LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

MIRA ai eu sper ca ati ajuns cu bine
LILI nici eu n-am fost mult mai breaza nici azi.Si acum seara iar a inceput sa ploua.Pana la urma am tras o iesire dupa-amiaza in fata la primarie sa vada copiii animalele - au adus pe langa iepurasi si ceva lame,lebede,rate chinezesti,ponei si chiar un amarat de cangur - pui cred ca nu era prea mare.Cum sedea culcat acolo Tudor a zis ca e cal Am mai zabovit prin zona , ca venisera si prietena-mea cu fetele,asa ca au mai zburdat pe-acolo.
In legatura cu licoarea aia, nu-i de ras,eu ti-am mai zis ca-s convinsa ca-i super buna si sa te ti de ea.Si eu m-am simtit beton asta iarna cat am consumat alta licoare - aia de la Mira.Si aia contine alcool,ceva vin
Imi pare rau de Cosmin saracutul.Bine ca i-a mai trecut.

Pana nu uit sa va zic de Tudor,ce figurina.Acum seara i-am chemat in bucatarie sa mancam si se pune dumnealui sa imi povesteasca cum ca azi-dimineata s-a intalnit cu o albina si albina asta i-a dat "miele" si inca "doua bolcane" si pentru mine si pentru buni si gesticula de zor cu ambele mani cum explica L-am intrebat cum o chema pe albina,cica Emil Si i-a dat miele cu lingula bla bla si s-a mai intalnit si cu "un flutule,un gleiele,cu o mamalutza ,o bubuluza,o fulnica si cu de toate insectele". Si pe toate le chema Emil "si toate mi-o dat miele si eu le-am cumpalat la fiecale lingulita sa imi puna in bolcan miele "
Ii criminal ce scoate din el - atat i-am inventat eu povesti despre insecte,ca acum mi le inventeaza el mie.Da' Diana cand l-a auzit sa vedeti mutre - ca ce prostii zicem noi acolo? Ca nu-i adevarat,asa-i? Ca poate s-a intalnit cu iepurasul sau altcineva ? (in fata la primarie erau de exemplu costumati trei tipi in cainele Scooby,un iepuroi si pisica Hello Kitty - s-o fi gandit la ceva de gen )
Inca nu s-au culcat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Moni- Moama da-i mortal Tudor. Auzi tu ce a inventat el acolo... cu mierea si insectele "Emil". Cred ca-ti vine sa-l mananci ... mai dulce decat mierea-i micutu' tau.
Bine macar ca ati socializat un pic.. fata de noi ..aoleu ce mai plictiseala.

Cu licoarea eu stiu ca nu-i de ras...ca simt pe propria-mi piele..da' ce stiu eu ce credeti de mine cand vorbesc de . Ia zi cu licoarea Mirei.. tot ceva pentru anemie, blegeala e? Si ..cum e? Acu' macar sa mai "diversific" retetele de daca tot m-am apucat de beutura.

Hai ca fug sa il proptesc pe Cosmin la somn ca-i dat rau peste cap copilul asta.
Noapte buna!

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Ceau fetelor!
Lili, eu chiar acum beam putin Havana cu cola si m-a pufnit rasul cu licoarea ta. Draga, nici nu m-am gandit vreodata ca esti alcoolica. Daca iti face bine, bea, dar ia-o ca pe un tratament, adica dupa o perioada X, gata.
Ce ghinion te-a palit cu Cosmin. Nepoata mea la fel, a fost plina, si pe ochi a avut. Zone intime, scalp...ce mai, a suferit saracuta la maxim, mai ales ca era vara si foarte cald.
Daca acum papa cat de cat e un semn bun.
Ma batea gandul sa merg si eu la un duhovnic, dar iti spun sincer ca mi-e teama. Teama ca nu-i pot urma indrumarile, teama ca ma voi desconsidera la cate pacate am teama ca nu voi nimeri la cine trebuie...sunt multe.
Ametelile pe care le ai vin de la stres. Nu doar de la carente de vitamine. Esti nervoasa, descurajata si trista. Cand aveam aceleasi stari, ameteam foarte des. Daca iti vei reveni cu psihicul, ai sa vezi ca nu vei mai avea vertije.
Anamaria, ce bucurie ca ai scris! Multumim de vesti. Cand vii in tara?
Alergiile astea, bate-le vina, ne fac multe probleme. I-am scos si eu plusurile si aspir si sterg praful fara nimic, la fel cum faci tu...folosesc o carpa putin umeda. Cand e vorba de curatenia saptamanala dau cu Pronto pe mobila, dar Diana e afara si aerisesc foarte bine. Ok, nu stiu cat ma ajuta, ca in aer sunt alergenii...insa e mult mai bine. I-am dat de 3 zile Aerius cate 5 ml si vad ca am scapat de tuse. Urasc sa mi se confirme suspiciunile, cu precadere in cazul unor boli.
Ei oricum nu-i place oul, dar e complicat la voi, ca oul se regaseste intr-o gama larga de produse. Of. Speram ca pe masura ce creste fetita, sa i se amelioreze starea. Cum e pielea, mai are portiuni iritate?
Povesteste-ne de scoala ei, pune poze, of, ai o fetita superba si o vedem din an in ...Paste.
Denisa, inveseleste-te si distractie la cabana, daca te consumi si te framanti, intri in vrie si n-ai voie, ca tu esti motorul familiei. Gandeste-te mereu ca va fi bine, pe mine m-a ajutat in momentele grele rugaciunea inimii. M-a linistit ca prin farmec.
Mira, sanatate bunicii tale. Poate ca nu i-a sosit inca timpul. 85 de ani e o varsta de acord, dar pe de alta parte putin vor cu adevarat sa paraseasca aceasta lume. S-o ajute Dumnezeu, cum stie mai bine.
Iar voi sa va simtiti super acolo unde sunteti.
Moni draga, eu zic ca alergia iti mai lipsea! Se poate sa se activeze la varsta matura, dar presupun ca nu asa hodoronc-tronc, ceva e musai s-o declanseze. O fi de la medicamentatie?
Asta daca nu esti tu doar racita.
Diana e mai bine cu alergia de cand ii dau Aerius.
Insa nu asta ma preocupa, ci faptul ca e foarte geloasa, e geloasa pe ta-su, pe prietena ei (auzi, cica sa nu iubesc pe nimeni, numai pe ea) si gelozia asta vine de cand mergem in parc si toate fetitele imi culeg mie flori....ma mir ca nu-s geloase mamele, ca lor nu le aduc.
In fine, sper sa-i treaca.
Ai tai cum sunt?
Ma duc la culcare, azi am facut tort, ieri cozonac cu nuca si mac, tot azi curatenie...la maica-mea e Pastele si nah, am ajutat-o. Pe maine sotiorul s-a intrecut pe el: un pui imens umplut si stropit cu bere, uns cu miere...ciorba de perisoare si garnituri care mai de care. Vorbesc in versuri.
N-avem miel, doar de Pastele nostru, sa nu omoram doi.

Paste fericit si Hristos a inviat! Fie ca lumina sfanta sa va intre in case, sa va bucure sufletele!
le urez fetelor catolice, iar pentru noi
La multi ani de Florii! La multi ani pentru fetele care-si serbeaza numele de floare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

LILI e vorba de wasserlinsen elixier = elixir de lintita dupa o reteta a unei calugarite vindecatoare celebre Hildegard von Bingen
Am gasit pe net si reteta ca sa ai o idee.
Ingrediente: 20 g de lintita, 6 g de piper alb, 5 g de radacina de ghimbir, 25 g de scortisoara, 2 g de frunze de salvie , 2 g de seminte de fenicul, 1 g de Rainfarnkraut, 70 ml abgeschäumter miere de albine, 14 g de frunze bloodroot, 20 g de mustar, 14 g bedstraw, 1 litru vin alb. Se bea dimineata si seara cate un paharel minuscul.
E un remediu recomandat împotriva oboselii si a sistemului imunitar slabit.
Legat de Tudor imi pare rau ca nu l-am filmat acum seara ca merita.Atat ca el cand se stie filmat se mai "inmoaie" si automat nu-i mai asa haios.
INGRID hai ca-i buna Diana cu gelozia
Ai mei sunt relativ ok,adica Tudor mai muceste uneori - dar predominant dupa ce plange,iar Diana raar mai trage cate o tuse artistica.Neglijabil deci.Eu in schimb continui sa cam stau cu batistele la indemana - totusi nu-mi curge nasul intruna,doar periodic .De stranutat am observat ca m-apuca asa cam la o pala de aer - daca schimb camera,daca e "curent" etc. Deci poate fi si raceala,ce sa zic - desi nici nu mai tin minte de cand nu mi-a mai curs mie nasul! Acum seara dupa ce ne-am intors am si tusit de vreo doua ori si parca ma bazaie vag si gatul - la un moment dat parca imi era racoare azi cand batea vantul.In plus tot acum seara iar a inceput sa ma cam doara capul Parca la radacina parului.Da' ce mai conteaza ca oricum ma cam doar toate oasele cand ma misc De alaltaieri am inceput sa fac nitica gimnastica sa ma mai dezmortesc - nu cine stie ce,dar deja se cam simte febra musculara.Azi si ieri de exemplu nu m-au mai durut oasele/incheieturile,coloana asa ca de la reumatism/artrita ,ca zilele trecute.Asa ma dor inainte cu cateva zile de a incepe ploile ( dar pana iarna asta se intampla rar si f. putin, deci sunt convinsa ca medicamentele-s cauza principala,ca durerile articulare-s primele pe lista la reactii adverse cele mai frecvente )
In schimb in ziua cand incepe sa ploua,is varzaaaa ... lesinata de somn si blegomana de nu-i adevarat.Dar asta nu-i mare noutate,cam intotdeauna am fost asa.Io-s in forma perfecta cand afara e soare

Apropo de Florii si maica-mea e Viorica,iar frate-meu si Viorel,dar noi nu i-am sarbatorit niciodata in sensul asta.Dar si mami v-am mai zis ca s-a trezit cu telefoane de felicitari de la te miri cine in ultimii ani - probabil aude lumea la TV si hop si ei.Noi sarbatoream exclusiv Floricile,Florinii/nele,Florentinele etc.Aaaa chiar asa CRISTINA la multi ani lui Viorel ca stiu ca voi il sarbatoriti!

Si sarbatori fericite la toata lumea - de Florii sau de Paste,care cum!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello si de la noi,
LA MULTI ANI FLORIILOR!!! Moni ce coincedenta ca si pe mama o cheama Viorica
Noi am ajusn aseara dupa 3 zile superbe,mai nasol e ca nu m-am inteles la bani si vacanta cu cei ce m-au fecat cu interviurile si acum o iau de la capat,dar asta e...
Am avut fun cu nasii si cei mai buni prieteni-6 adulti,5 fete si Alex si un caine bichon-tare faina vreme,mers cu barca,locuri de joaca cu leagane si tobogane,gratere,cafele,filme...
Cristina-La multi ani pt sot!
Ingrid-gelozia,zici si la noi apare dar mai rar si discret-eu nu am chef de curatenie,azi nici nu se paote ca ii am pe amindoi si acuma ii bag la baie si mai incolo la parc, abia am bagat o masina la spalat si am facut salata orientala cu peste afumat,ceapa,masline,cartofi si putina maioneza...
Lili-tare rau imi pare de Cosmin si ca a trebuit sa treci prin atatea,dar sigur va fi bine-hugs and power from us
Anam-ma bucur ca mai apari si felicitari pt cetatenie si vrem poze cu frumusetea cea mica-si eu am unele de la cabana dar is pe laptopul lui Dragos si nu stiu cand apuc sa le transfer..Aseara ne-am oprit si la o zi de nastere si se pare ca si WE ce vien suntem ocupati,dar asta e...
Am fugit la intins rufe si baita, va pup!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput